Tickets & Deals Tickets & Deals

Sign up for email updates from Brazoria County Fair Association

Skip Navigation LinksHome > Events > Event Results

Event Results

2018

PHOTOGRAPHIC ART EXHIBIT

CRAFTS & HOBBIES

Crafts & Hobbies

2017 Results

PDF Results

FAIR MOM CONTEST

Fair Mom

Fair Mom Result

Photo Results

Debbie Bryington

2016 BCFA Fair Mom

of

TRICYCLE RACES

Tricycle Races

Tricycle Races Result

Free-form Results

2013 Tricycle Race Winners

1 year old

    1. Gideon Davis

   2. Timothy Heironimus

   3. James Peltier

2 year old

   1. Anderson Peltier

   2. Boyd Hindman

   3. Stormi Smith

3 year old

   1. Oliver Fief

   2. Jason Weber

   3. Coby Ringold

4 year old

   1. Trevor Fojtik

   2. Brooke Munson

   3. Shane Brown

5 Year Old

   1. Bayler Dees

   2. Grant Thrasher

   3. Jared Meier


TWIRLING CONTEST

Twirling Contest

Twirling

PDF Results

YOUTH TALENT SHOW

Youth Talent Show

Youth Talent Show Result

Free-form Results

 
2013 YOUTH TALENT WINNERS
 
PRE-SCHOOL
Dance Solo

           1st Place - “Butter Bean” – Will Patrick
           2nd Place – “Hosana Rock” – Lauren Weber
Dance Group
           1st Place – ”The Lions Sleep Tonight “
           Kyler Beck, Ana Davilla, Lauryn Garza, Avery     
           Mendoza, Jayden Flores, Ava Perkins, Sloan Greak,
           Taelynn Vargas, Hiliana Damian
 
CHILDREN
Vocal Solo
           1st Place – “Rolling in the Deep” – Reyna Gomez
           2nd Place – “A Thousand Years” – Jade Romero
Dance Solo
           1st Place – “Oh Boy” – Elizabeth Dodson
           2nd Place – “Jail House Rock” – Alexxus Jeffery
Dance Group
           1st Place – “Little Shop of Horrors” – Elizabeth Fine,
            Cody Trevino, Emily Mixon, Kaira DeLaFuente,
            Isabella Talamantes,
           2nd Place – “Show Me the Money” – Madison Luna,
           Emma Kanetzky, Brooklyn Walton, 
           Aiyanna Longoria, Kendal Oden, Ally Peltier 
           3rd Place – “Ready or Not” – Melanie Calderon,
           Elizabeth Dodson, Samira Lopez
           4th Place – “Thrift Shop” – Lillie Weber, Brooklyn,
           Melina Fox
 
JUNIOR
Vocal Solo

           1st Place – “Mercy” – Harper Moorefiled
           2nd Place – “The Climb” – Brooke Vasquez
           3rd Place – “Amazing Grace” – Tristyn Williams
           4th Place – “Blown Away” – Madeline Sylva
Vocal Group
           1st Place – “Here in the Real World” –
            Lexi & Jewel Bowers
           2nd Place – “Everybody” – Harper & Mallory
            Moorefield
Dance Solo
           1st Place – “Get Rythem” – Macy Watts
           2nd Place – “Can You Hear ME” – Megan Carr
           3rd Place – “Betty Lou Got a New Pair of Shoes” –
            Karissa Blau
           4th Place – “This Cat’s on a Hot Tin Roof” –
           Sheridon Mears
Dance Group
           1st Place – B.E.A.T.” – Dylan Trevino, Hailey
            Freudensprong, Kailyn Gonzales, Isabella Foger,
            Hillary Ruiz, Adriana Talamantes
           2nd Place – “Consider Yourself” – Jackie Clogan,
            Macy Watts
           3rd Place – “Rise” – Alex George, Hailey Stoughton
           4th Place – “Tight Rope” – Gianna Solis, Emma
           Geiman, Karissa Blau, Rachel Vineyard,
           Becca Connaly, Cassidy Bell
 
SENIOR
Dance Solo

           1st Place – “Crave You” – Lily Hutchinson
           2nd – Place - “Queen of Hearts” – Drew Trevino
           3rd Place – “Safe and Sound” – Abbey Andres
           4th Place – “She’s Not Afraid” – Julianne Schimpf  
Dance Group
           1st Place – “Locked Out of Heaven” – Alyssa
           Calzada, Julianne Schimpf, Amber Hester,
           Sydney Wallace, Caroline Clinch, Jenna Salas,
           Zoe Goehring, Maddie Lara, Victoria Cummings, 
           Dayde Copeland
           2nd Place – “You Make the Rain Fall” –
           Lily Hutchinson, Sarah Mahurin, Macy Jordan, 
           Morgan Bock
           3rd Place – “Swinggin” – Annie Collier,
           Brooke Morgan
           4th Place – “All Around the World” – Kaitlyn &
           Michaela Kennemer

VARIETY
           1st Place – “Batman’s Dark Night” – Sara Wleczyk


PET PARADE

Pet Parade

Pet Parade

PDF Results

BBQ COOK-OFF

SCIENCE FAIR

2018 Science Fair

2017 Science Fair Results

2018 Science Fair Results

Back to
Top
< Back
X